۲۶ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۶, ۱۳۹۸

دوران بعد از عمل: بایدها و نبایدها

خرداد ۲۶, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

دوران بعد از عمل: بایدها و نبایدها

بلاخره شما پس از یک دوره انتظار طولانی موفق به عمل کاشت مو شده‌اید و اکنون آماده‌اید که به منزل برگردید و شاهد رشد موهای جدید خود باشید. خوب این خیلی جالب است اما اکنون قصد داریم روی نکاتی تاکید کنیم که رعایت آن‌ها پس از عمل برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن ضروری است. بدون شک وقت و انرژی زیادی صرف تهیه این نکات شده و هریک از بندهای آن علت و منطق خاصی دارد.( کاشت مو کرج )

از آن مهمتر اینکه شما پول و وقت خود را برای کاشت مو هزینه کرده‌اید. جراح و دستیاران او نیز زحمت کشیده و این عمل سخت و دقیق را برای شما انجام داده‌اند. بنابراین دستورات بعد از عمل را جدی بگیرید تا بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید.
بهتر است شما چندین بار ورقه مراقبت‌های بعد از عمل را مطالعه و روز بعد آنرا مرور کنید تا مطمئن شوید با تمام نکات مهم آشنایی کامل پیدا کرده‌اید. این موضوع خیلی مهم است زیرا ممکن است به علت هیجان ناشی از جراحی و یا دریافت داروهای خواب‌آور حین عمل برخی از جزئیات مهم را فراموش کرده باشید.
بعد از عمل برای شما مسکن تجویز خواهد شد ولی بعید است بیشتر از یکی دو روز مورد نیاز باشد غالبا قرص استامینوفن برای تسکین درد کافی است. قرص خواب آور نیز ممکن است برای شب اول و بندرت شب‌های دوم و سوم تجویز شود. بهتر است در هفته اول موقع خواب با قراردادن چند بالش در زیر سر، سر بالاتر قرار گیرد تا از تورم در پیشانی جلوگیری شود.
شستشوی منظم موها بعد از جراحی بسیار مهم است. بیماران تصور می‌کنند این کار باعث بیرون آمدن گرافت‌ها خواهد شد اما اگر شستشو به روش صحیح انجام شود احتمال جابجایی گرافت‌ها اندک است. شستشو با شامپو کمک می‌کند لکه‌های خون و چربی و دلمه‌های تشکیل شده بر روی منافذ کاشت به ملایمت پاک شود. معمولا دلمه‌ها ظرف چند روز تا یک هفته شسته می‌شود در غیر این صورت بیمار به اندازه کافی سر خود را نشسته است. رعایت بهداشت از بروز عفونت پیشگیری و همچنین شستشو به ریزش طبیعی موهای کاشته شده کمک می‌کند.
بعد از عمل، مرطوب نگه داشتن زخم‌های مناطق گیرنده و دهنده پوست سر برای ترمیم سریع‌تر آنها مفید است. برای این منظور چندین نوبت در روز از محلول گرافت سایت GraftCyte یا محلول سالین (سرم نمکی) استفاده می‌شود. از پمادهای غلیظ مانند پمادهای آنتی بیوتیکی می‌توان برای مرطوب نگه داشتن زخم پشت سر استفاده کرد. این اقدام از احساس خارش بیمار نیز خواهد کاست. این موضوع کم اهمیت نیست. بیماران در چند روز نخست در ناحیه دهنده و گیرنده شدیدا احساس خارش می‌کنند. خاراندن ناحیه دهنده مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند در حقیقت این کار در پاک کردن دلمه‌ها از روی برش جراحی سودمند است ولی موضوع گرافت‌ها متفاوت است. گرافت‌های کاشته شده در سه، چهار روز اول بیش از هر زمان دیگر آسیب‌پذیر هستند و در همان مقطع زمانی بیشترین احساس خارش وجود دارد. مالیدن و به ویژه خاراندن پوست سر با ناخن‌های دست می‌تواند به راحتی گرافت‌ها را از جا در‌آورد. مرطوب کردن گرافت‌ها با سرم نمکی یا محلول گرافت سایت موثرترین روش برای پیشگیری از خارش و تسکین آن است.